Jak dbać o jeansy, aby służyły jak najdłużej?

Denim to, ze swej natury, materiał niezwykle trwały. Aby nasze spodnie jeansowe zachowały jednak swój fason jeszcze dłużej, należy przestrzegać kilku zaleceń dotyczących pielęgnacji tego materiału. Chcesz wiedzieć, jak dbać o jeansy? Zapraszamy do lektury!

Jeansy – synonim wytrzymałości

W przypadku spodni jeansowych kwestia ich wytrzymałości była istotna od momentu ich wynalezienia. Miały one bowiem służyć pracownikom fizycznym za odzież roboczą – wytrzymałość i odporność na czynniki zewnętrzne miały być więc w tym przypadku ich kluczowymi cechami.

Z biegiem czasu jeansy stały się najbardziej uniwersalnym typem spodni, chętnie wybieranym codziennie przez większość z nas. Swoją popularność zawdzięczają z jednej strony trwałości i wytrzymałości idącymi w parze z wygodą noszenia, z drugiej zaś – ich ponadczasowemu look’owi, sprawiającemu, że wyglądamy w nich zarazem swobodnie i elegancko. Właśnie te cechy jeansów sprawiają, że równie chętnie noszą je zarówno fashionistki modowe, jak i zwykłe kobiety – takie jak każda z nas.

jak dbać o spodnie jeansowe

Jak dbać o spodnie jeansowe?

Aby jak najdłużej cieszyć się swoimi jeansami, warto przestrzegać kilku zasad ich pielęgnacji. Jeśli wprowadzisz je w życie, możesz mieć pewność, że Twoje spodnie będą Ci służyć przez długie lata.

Jak prać jeansy?

Jeśli zastanawiasz się, jak właściwie dbać o spodnie jeansowe, najważniejszą zasadą jest, by prać je możliwie jak najrzadziej. Pranie bowiem osłabia strukturę denimu, sprawiając, że jest ona słabsza i bardziej podatna na przetarcia. Z drugiej strony – tak zwane „sprane” jeansy z dziurami i przetarciami są niezwykle modne, jeśli zależy nam więc na osiągnięciu takiego efektu, częste pranie będzie naszym sprzymierzeńcem. Jak w takim razie prać jeansy? Najlepiej robić to w niskiej temperaturze, np. 30 stopniach, oraz w delikatnym trybie. Nie zapomnij też, by przed włożeniem spodni do pralki odwrócić je na lewą stronę. Denim to materiał, który „lubi” farbować, warto więc prać jeansy, zwłaszcza te w ciemniejszych kolorach, osobno, by uchronić pozostałe ubrania przed zmianą koloru.

W przypadku prania jeansów nie zaszkodzi też skorzystać ze sprawdzonych metod naszych mam i babć. Jeśli chcesz, by jeansy nie utraciły koloru, dodaj do płukania ocet. Ta prosta metoda pozwoli Ci cieszyć się intensywnym kolorem Twoich spodni przez długi czas.

Jak suszyć jeansy?

W przypadku prawidłowej pielęgnacji jeansów równie ważne jak ich pranie jest ich odpowiednie suszenie. Przede wszystkim warto pamiętać, by nie suszyć ich w mechanicznych suszarkach ani na kaloryferze – zbyt wysoka temperatura osłabia bowiem włókna spodni i sprawia, że są one bardziej podatne na przetarcia oraz utratę koloru.

Jak prawidłowo suszyć jeansy? Zawieś spodnie w pozycji poziomej. Najlepiej suszyć je w zacienionym miejscu, można także wystawić je na zewnątrz do naturalnego wyschnięcia. Ważne jest jednak w takich przypadkach, by nie wystawiać ich na działanie słońca, które przyczynia się do płowienia materiału.

jeansy jak dbać

Jak prasować jeansy?

W przypadku prasowania jeansów sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku prania i suszenia – wysokie temperatury działają niekorzystnie na strukturę denimu. Jeśli nie jest to więc konieczne, starajmy się nie prasować spodni jeansowych.

Dobrą wiadomością jest to, że jeans jest materiałem, który w zasadzie nie wymaga prasowania – samoistnie rozprostowuje się bowiem na naszych nogach podczas chodzenia.

Jeansy – jak dbać o nie na co dzień?

Przestrzeganie powyższych porad z pewnością sprawi, że Twoje jeansy na dłużej pozostaną w bardzo dobrym stanie. Aby spowolnić ich zużywanie się, możemy wprowadzić w życie kilka innych prostych zasad.

Kupuj jeansy w rozmiarze dopasowanym do Twojej sylwetki.

Wydaje się to być może oczywiste, warto jednak podkreślić tę prostą prawidłowość: dobrze dopasowane spodnie będą mniej narażone na przetarcia czy rozciągnie spowodowane codziennym noszeniem. Na naszym blogu przeczytasz więcej o tym, jak dobrać rozmiar spodni

Zwracaj uwagę na skład.

Obecnie jeansy rzadko są wykonane w 100% z denimu – zazwyczaj zawierają domieszki innych materiałów, wpływających na ich określone właściwości. Jedną z najczęstszych domieszek jest zapewniający rozciągliwość stretch. W zależności od tego, czy znajduje się on w składzie spodni, będą się one inaczej zachowywać po praniu. Spodnie z jego domieszką będą się rozciągać, spodnie go pozbawione – kurczyć. Warto mieć to na uwadze, by przewidzieć, jak nasze jeansy będą wyglądać po wielu praniach.

Prosty sposób na odświeżenie jeansów.

Jak już wspominano, w przypadku jeansów im rzadziej je pierzemy, tym lepiej. Jak w takim razie zapewnić im dużej świeżość? Niektórzy wykorzystują w tym celu prosty patent polegający na działaniu niskiej temperatury – umieszczają spodnie w foliowym woreczku w zamrażarce na kilka dni, co ma działanie bakteriobójcze oraz przyczynia się do wywabiania nieprzyjemnych zapachów.

W przypadku drobnych plam zamiast wkładać całe spodnie do prania lepiej zapierać je miejscowo – gdy plama jest jeszcze świeża, usunięcie jej jest zazwyczaj bardzo proste, a my nie narażamy spodni na osłabienie materiału spowodowane kolejnym praniem.

Oczywiście nie należy popadać w skrajność i jeśli spodnie tego wymagają, wyprać je – ale z zachowaniem opisanych wcześniej zasad.

zasady pielęgnacji spodni jeansowych

Podsumowanie – jak odpowiednio dbać o jeansy?

Właściwe dbanie o jeansy jest, jak widać, prostym zadaniem – paradoksalnie im mniejszej liczbie zabiegów pielęgnacyjno-czyszczących je poddamy, tym lepiej dla ich wyglądu i fasonu. To dlatego od lat ten rodzaj spodni cieszy się tak ogromną popularnością – jest to rodzaj ubioru, o który nie musimy dbać w szczególny sposób, a i tak zawsze będzie prezentował się znakomicie.


Poprzedni post Następny post

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją.

Podobne artykuły

Najmodniejsze jeansy wiosna 2021 - trendy na najbliższy sezon
Wiosna na dobre rozgościła się na zewnątrz, a co za tym idzie – także w naszych szafach! Jak co roku, także i ten sez...
Czytaj dalej
Mom jeans – jakie to spodnie i dla kogo?
Mom jeans, kojarzące się zazwyczaj z bohaterkami amerykańskich filmów i seriali z lat 90., obecnie znów wracają do ła...
Czytaj dalej
Jak dobrać stylizacje z jeansami do pracy?
Choć jeansy uchodzą za uniwersalny element garderoby, istnieją jednak okazje, w których stylizacje z denimem należy n...
Czytaj dalej