Jak prasować jeansy? Wskazówki

Zazwyczaj kupując spodnie, nie zastanawiamy się, jak będzie wyglądała kwestia ich prasowania. Niektóre potrafią jednak sprawiać prawdziwe kłopoty w tym aspekcie. Na szczęście nie jeansy! Jeśli będziesz stosować się do kilku wskazówek zawartych w tym artykule, prasowanie denimu nie będzie dla Ciebie problemem!

Czy prasować jeansy?

Od tego pytania właściwie należałoby zacząć. Wszak nie od dziś wiadomo, że jeansy to nie tylko jeden z najwygodniejszych do noszenia, ale także najprostszych w utrzymaniu typów spodni. Im rzadziej je pierzemy, tym lepiej dla denimu, który nie przepada za wysokimi temperaturami. Podobnie sprawa wygląda z prasowaniem – jeśli nie musimy tego robić, lepiej sobie tę czynność oszczędzić!

Co jednak najważniejsze – jeansy to rodzaj spodni, który nie wymaga prasowania – wszelkie zagniecenia samoistnie rozprostowują się bowiem podczas chodzenia. Jeśli pozostaną na nich drobne fałdki, będą one wręcz podkreślały swobodny i bezpretensjonalny jeansowy look – zwłaszcza w przypadku tak casualowych krojów jak baggy czy boyfriendy.

Jeśli jednak nasz model jeansów nie prezentuje się tak dobrze bez potraktowania go gorącą parą wodną lub też jesteśmy po prostu zwolenniczkami wyprasowanej odzieży – nic nie stoi na przeszkodzie, by prasować jeansy. Należy jednak robić to z głową, by struktura denimu, a tym samym wygląd naszych spodni nie uległy pogorszeniu. Jak właściwie prasować jeansy? Stosując się do poniższych rad!

jak prasować jeansy

Jak prasować spodnie jeansowe? Krótki poradnik

Zanim zaczniesz szukać porad w Internecie, jak odpowiednio prasować jeansy, warto posłuchać w tym względzie producentów Twoich spodni – to oni przecież wiedzą najlepiej, z jakiej tkaniny je wykonali. W tym celu należy zajrzeć na metkę jeansów – dowiemy się tam, w jakiej temperaturze je prasować.

Jeansy najlepiej prasować nieco jeszcze wilgotne, gdy materiał jest bardziej skłonny do rozprostowywania się pod wpływem gorącej temperatury. Przed położeniem spodni na desce odwróć je na lewą stronę – tak, by bezpośrednio na materiale nie pojawiły się nieestetyczne linie prasowania lub odbarwienia.

Na samym początku warto pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie – denimu nigdy nie prasujemy w kant! Jeansy to ze swej natury spodnie casualowe, znacznie lepiej odnajdujące się w stylizacjach swobodnych niż formalnych. Prasowanie je w kant, niczym spodni garniturowych, odbierze im część ich tak charakterystycznego, swobodnego looku.

Prasowanie jeansów zacznij od linii pasa, następnie bioder, na końcu zaś – nogawek. Nogawki prasuj pojedynczo, rozkładając je na całej długości deski. Dużym ułatwieniem będzie posiadanie na tyle długiej deski, by każda z nogawek zmieściła się na niej bez konieczności zdejmowania już wyprasowanych części.

Pamiętaj, by nie wkładać jeansów od razu po prasowaniu! Gorąca, lekko wilgotna po styczności z parą wodną tkanina jest bardziej podatna na tworzenie się zagnieceń, które mogą powstać podczas wkładania spodni. Ostatnia ze wskazówek dotyczy w zasadzie już nie samego prasowania, ale czynności, którą zazwyczaj wykonujemy tuż po nim – składania spodni. Ważne jest, aby składać jeansy tak, by wybrzuszenie zaznaczające krok znajdowało się po stronie pośladów, nie zaś z przodu. Takie ułożenie, jako naturalne dla naszej budowy, powoduje, że spodnie lepiej prezentują się na ciele podczas chodzenia.

czym prasować jeansy

Czym prasować spodnie jeansowe?

Chociaż dla większości z nas odpowiedź na to pytanie jest oczywista – żelazkiem, warto wiedzieć, że nie jest to jedyna opcja, którą mamy. Obecnie coraz częściej tradycyjne żelazko jest bowiem zastępowane innymi urządzeniami, które również korzystają z pary wodnej, a w przypadku określonego typu odzieży mogą dawać lepsze rezultaty. Jak ma się sprawa w przypadku jeansów?

Jeśli nasze spodnie charakteryzują się dużą grubością, przydane może okazać się urządzenie zwane generatorem pary. Posiada ono zewnętrzny zbiornik produkujący parę wodną, która jest nieustannie wydmuchiwana z dużą mocą na prasowaną odzież, dzięki czemu prasowanie jest efektywniejsze.

Dla odmiany, jeśli nasze jeansy wykonane są z cienkiego denimu, możemy spróbować użyć parownicy. Jej dużą zaletą jest fakt, że jest wygodna i poręczna, idealnie sprawdza się na przykład jako sposób na szybkie odświeżenie i wygładzenie ubrania tuż przed wyjściem. Wiele z nas ceni ją ponadto za to, że nie wymaga ona rozkładania ubrania na desce do prasowania, co pozwala znacznie zaoszczędzić czas.

Parownica, ze względu na swoją niewielką wydajność, nadaje się jednak raczej tylko do cienkich materiałów – wyprasowanie za jej pomocą grubych, sztywnych spodni jeansowych może być nie lada wyzwaniem.

Jak prasować jeansy – podsumowanie

Prasowanie jest jedną z najbardziej nielubianych czynności domowych – wymaga często wielogodzinnego, monotonnego stania przy desce. Na szczęście jeśli jesteśmy fankami jeansów, możemy sobie tę czynność darować – spodnie i tak będą po włożeniu wyglądać znakomicie.

Jeśli jednak nasz jeans jest bardzo podatny na zagniecenia – lub po prostu nie lubimy wychodzić z domu w nieuprasowanych ubraniach – nic nie stoi na przeszkodzie, by potraktować nasze spodnie gorącą parą wodną. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się, jak prasować jeansy, by nie straciły one swojego charakterystycznego stylu, mamy nadzieję, że w tym artykule udało nam się rozwiać wszelkie wątpliwości! Na naszym blogu znajdziesz również inne wskazówki jak dbać o jeansy!


Poprzedni post Następny post

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją.

Podobne artykuły

Jak poszarpać spodnie na dole? Szybkie wskazówki
Poszarpane nogawki to moda, która jest z nami od ponad 50 lat. Mimo, że taka forma zabawy ze stylem ma dosyć długą hi...
Czytaj dalej
Jak zrobić dziury w jeansach? Poradnik krok po kroku
Jeansy z dziurami i przetarciami niezmiennie pozostają w czołówce najgorętszych trendów. Czasem jednak te w sklepach ...
Czytaj dalej
Najmodniejsze jeansy lato 2021 - trendy na najbliższy sezon
Kobiece, wygodne i nonszalancko znoszone - takie właśnie będą najmodniejsze jeansy na lato 2021, na co wskazują ostat...
Czytaj dalej