Krótka historia jeansów

Dziś nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Są w każdej szafie i dla wielu z nas stanowią obowiązkowy element codziennego outfitu. Niebieskie, czarne, z dziurami, przecierane – naprawdę jest w czym wybierać!

Choć pierwotnie jeansy były zaprojektowane dla mężczyzn to właśnie My - Kobiety, wydobyłyśmy z nich prawdziwy potencjał. Współcześnie towarzyszą nam w wielu sytuacjach. Ubieramy je w domu, do pracy, na randkę, a nawet na oficjalne spotkania. Również dla nas, kobiet plus size, stanowią pierwszy wybór.

Historia jeansów – jak to się zaczęło?

Twórcy pierwszych jeansów nie myśleli o estetyce. Potrzebowali stworzyć spodnie wytrzymałe, niedające się łatwo rozerwać, a jednocześnie elastyczne i zapewniające swobodę ruchu. Nic więc dziwnego, że pierwsze modele jeansów powstały w Ameryce w XIX w., gdzie od razu znalazły uznanie wśród miejscowych kowbojów.

Ich twórca, pochodzący z Niemiec emigrant Levi Strauss wykorzystał doświadczenie włoskich i francuskich krawców. Ci pierwsi pochodzący głównie z Genui (franc. Gênes – wymowa zbliżona do słowa jeans) wymyśleli materiał będący pierwowzorem przyszłych jeansów. Mniej więcej w tym samym czasie we Francji w mieście Nimes powstał podobny produkt. Po francusku słowo, "z Nimes" tłumaczymy jako "de Nimes". Już zatem wiemy, skąd pochodzą współczesne denimy. ☺

Co ciekawe, pierwotny krój spodni jeansowych, zaprojektowany w USA przetrwał po dziś dzień. Jego cechy charakterystyczne (oprócz samego materiału) to mocne i odpowiednio umieszczone szwy, uniemożliwiające rozerwanie oraz cztery kieszenie: dwie po bokach i dwie z tyłu.

Z czasem jeansy zaczęły zdobywać popularność i docierać do nowych warstw społecznych. Stało się to możliwe m.in. dzięki hollywoodzkim produkcjom, które pokazywały bohaterów westernu noszących nasze ulubione spodnie. Również kobiety coraz częściej je wybierały, co podkreślało ich wolność i niezależność. Jak wyglądała dalej historia jeansów?

Po drugiej wojnie światowej jeansy przebojem wkroczyły do popkultury. Dzięki takim gwiazdom jak Marylin Monroe oraz Brigitte Bardot zniesione zostało tabu, które zabraniało kobietom noszenia spodni.

historia jeansów

W latach 60. stały się symbolem buntu i wyzwania, jakie nowe pokolenie rzuciło staremu. Jeansy przebojem wdarły się na sale koncertowe i szturmem zdobyły serca i umysły. Idąc za przykładem Beatlesów i Rollingstonesów młodzi ludzie na całym świecie wyrzucali na śmietnik swoje stare ciuchy, zamieniając je na upragnione denimy.

Koniec lat 60-tych to apogeum wojny w Wietnamie. Rodzi się kultura hippisów i tzw. ruch 68. Młode pokolenie nie chce podążać ścieżkami wyznaczonymi przez swoich rodziców i dziadków. Pragną nowego, innego świata. Dlatego jeansy, które wybierają, nie są tylko kolejnym krzykiem mody. Są czymś więcej, głosem buntu młodych, pragnieniem wolności, miłości i pokoju.

Nic więc dziwnego, że zmiany jakie ogarnęły Europę, zaczęły budzić obawy wśród wielu osób. Początkowo próbowano nawet ograniczyć noszenie jeansów w miejscach publicznych (tak się stało m.in. na kilku uczelniach w Wielkiej Brytanii). Oczywiście odniosło to skutek odwrotny do zamierzonego, a charakterystyczne spodnie zaczęły zjednywać sobie nowe rzesze fanów. Co ciekawe, jeansy tak samo ukochali sobie dziewczęta i chłopcy.

Historia jeansów w Polsce

A jak wyglądała historia jeansów w Polsce? Do Polski "jeansowy boom" dotarł później. W szarej rzeczywistości PRL-u mało kto mógł sobie pozwolić na to, żeby podążać śladami kolegów zza żelaznej kurtyny. Zdobyte z wielkim trudem spodnie były przedmiotem zazdrości wśród rówieśników takiego szczęściarza.

Komunistyczna władza prześladowała tych, którzy starali się naśladować styl młodzieży z zachodu. Nazywała ich "bananową młodzieżą" i robiła masę przykrości. Co ciekawe, bardzo często to dzieci najważniejszych urzędników wyznaczali trendy dla innych. W końcu mało kto miał tyle pieniędzy albo możliwości wyjazdu na zachód, żeby pozwolić sobie na ostatni krzyk mody.

Lata 90. przyniosły kolejne zmiany. Sklepowe półki zapełniły się niedostępnymi dotychczas towarami. Do Polski zaczął płynąć strumień towarów z całego świata.

Również tak niedostępne wcześniej jeansy stały się dobrem powszechnym. Początkowo płynęły do nas m.in. z Turcji, po czym były sprzedawane na miejskich bazarach. Z czasem pojawiły się również markowe sklepy odzieżowe, które z roku na rok stały się coraz bardziej popularne. Dziś nie możemy sobie już wyobrazić codziennego outfitu bez naszych ulubionych niebieskich jeansów czy granatowych spodni jeansowych. Mamy możliwości wyboru zarówno modeli klasycznych, jak i bardziej ekstrawaganckich (np. jeansów z dziurami).

Cieszymy się, że jako Adell Jeans możemy wspólnie z Tobą należeć do jeansowego świata. Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej i że wspólnie wyruszymy w podróż przez piękny i tajemniczy świat mody.


Poprzedni post Następny post

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją.

Podobne artykuły

Jak prasować jeansy? Wskazówki
Zazwyczaj kupując spodnie, nie zastanawiamy się, jak będzie wyglądała kwestia ich prasowania. Niektóre potrafią jedna...
Czytaj dalej
Najmodniejsze jeansy wiosna 2021 - trendy na najbliższy sezon
Wiosna na dobre rozgościła się na zewnątrz, a co za tym idzie – także w naszych szafach! Jak co roku, także i ten sez...
Czytaj dalej
Jak dbać o jeansy, aby służyły jak najdłużej?
Denim to, ze swej natury, materiał niezwykle trwały. Aby nasze spodnie jeansowe zachowały jednak swój fason jeszcze d...
Czytaj dalej